Teniso taisyklės

Teniso taisyklės ir patarimai

Teniso taisyklės

Teniso taisyklės ir patarimai

Žaidimo pavadinimas – „Lauko tenisas” ar „Tenisas” ?

Šiais laikais tenisas žaidžiamas tiek lauke, tiek ir viduje, todėl negalime apibrėžti šio žaidimo pavadinimo kaip „Lauko tenisas”, todėl yra teisinga vartoti sąvoką “Tenisas”.

Nuo ko pradėti?

Pradėkime nuo to jog, viskas, ko reikia teniso žaidimui, yra teniso raketė ir teniso kamuoliukas. Kamuoliuką galime mušinėti į visus lygius horizontalius ar vertikalius paviršius, tačiau dažniausiai tenisą žaidžiame stačiakampėje aikštelėje, kurios viduryje yra ištemptas tinklas. Šią vietą, kurioje žaidžiame tenisą, vadiname teniso kortu.

Teniso kortus priklausomai nuo miesto, kuriame žaisite galima užsirezervuoti internetu arba teniso aikštyno pateiktu kontaktiniu numeriu.

Skaičiavimas tenise

Skaičiavimo tvarka: Taškas < Geimas < Setas

Norėdami laimėti teniso varžybas, turite laimėti tam tikrą skaičių setų:

Dažniausiai žaidžiamas mėgėjų ir profesionalų formatas yra geriausias iš 3, pavyzdžiui: (Rezultatas: 1:2); (Rezultatas 2:0).

Paprastai sakant, laimi tas, kas pirmas surenka 2 setus. Būtent šį skaičiavimo formatą turite pasirinkti Jūs!

Profesionaliame tenise dažnai naudojami formatai:

  • Moterims – geriausias iš 3, pavyzdžiai: (Rezultatas: 1:2); (Rezultatas 2:0).
  • Vyrams – geriausias iš 5, pavyzdžiai: (Rezultatas: 2:3); (Rezultatas 1:3).

Žaidžiant laimi setą, tas kuris pirmas surenka 6 geimus, bet turi būti aiškus mažiausiai 2 geimų skirtumas, pavyzdžiui:. Jei Jūsų varžovas laimi taip pat 5 geimus ir Jūsų rezultatas 5:5, turite laimėti setą 7:5. Tada Jūs laimite pirmąjį setą ir Jūsų bendras rezultatas 1:0.

Ką daryti jeigu seto rezultatas tapo 6:6?

Jei setas baigiasi rezultatu 6:6, tada žaidžiamas Tie-break ir laimi tas žaidėjas, kuris pirmas surenka 7 taškus pagal nustatytas tie-break taisykles, kurias aptarsime šiek tiek vėliau.

Kaip laimėti Geimą?

Tai teniso seto dalis, kurioje kamuoliuką paduoda tas pats žaidėjas. Siekiant laimėti geimą žaidėjas privalo surinkti keturis taškus.

Taškai žinomi kaip:

  • 0 = 0 taškų
  • 15 = 1 taškas
  • 30 = 2 taškai 
  • 40 = 3 taškai

KETVIRTASIS taškas reikš laimėtą tašką ir geimo pabaigą. Jei taškai siektų 40–40, tai būtų žinoma kaip „lygu“ (angl. „deuce“). Kai geimas pasiekia lygiasias(40-40), žaidėjas turi laimėti dviejų taškų skirtumu. Kai laimimas pirmas dviejų taškų skirtumo taškas, naudojame terminus „daugiau” arba „mažiau”.

Ką reikia žinoti skaičiuojant geimą?

Pasibaigus kiekvienam geimo taškui, servuotojas (žmogus, kuris paduoda) garsiai pasako dabartinį geimo rezultatą.

Taškai pradedami skaičiuoti, nuo žmogaus, kuris paduoda kamuoliuką dabartiniame geime, pavyzdžiui:. Seto rezultatas 4:5, prasideda naujas geimas, Žaidėjas1 pradeda servuoti ir laimi pirmąjį savo tašką, rezultatas sakomas 15-0 abiejų žaidėjų, nes Žaidėjas1 padavinėja teniso kamuoliuką šiame geime. Abiejų žaidėjų skaičiavimas turi sutapti.

Ta pati taisyklė galioja ir esant rezultatui 40-40, jeigu paduodantis žaidėjas laimi pirmąjį tašką po rezultato 40-40 bendrai abiejų žaidėjų sakoma „daugiau” ir „mažiau”, jeigu paduodantis pralaimi po rezultato 40-40.

Tie-break skaičiavimas

Tie-break laimi žaidėjas, kuris pirmasis surenka septynis taškus. Tai reiškia, jog žaidėjas laimi paskutinįjį seto geimą ir, dar svarbiau, patį setą. Pavyzdžiui, galutinis tie-break rezultatas gali būti 7-0, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5. Jeigu rezultatas yra 6-6, žaidžiama, kol žaidėjas pirmasis pelnys dviejų taškų skirtumą, tad rezultatai gali būti ir 8-6, 11-9, 15-13 ir t.t.

Kas tie-break’e paduoda pirmas ir kaip žaidžiamas tie-break?

Žaidėjas pirmas paduoda kamuoliuką ta pačia tvarka, kaip vyksta padavimas keičiantis tarp geimų, tiksliau sakant, tęsiame ta pačia padavimų tvarka, pavyzdžiui:. Seto rezultatas buvo 6:5, 12-ame geime padavinėja Žaidėjas1 ir jo varžovas laimėjo geimą, ir seto rezultatas tampa 6:6. Nuo dabar pradedamas žaisti tie-break ir tie-break servuoti pradeda Žaidėjas2.

Tie-breake paduodantis žaidėjas keičiasi kiekvieną kartą sužaidus 2 taškus, išskyrus pirmąjį tašką. Taip žaidžiama iki 7 taškų su dviejų taškų persvara.

Pavyzdys

Rezultatas 0:0 ir paduoda Žaidėjas1.

Rezultatas 0:1 ir keičiasi paduodantis žaidėjas, paduoda Žaidėjas2.

Rezultatas 0:2 ir paduoda Žaidėjas2.

Rezultatas 1:2 ir keičiasi paduodantis žaidėjas, paduoda Žaidėjas1.

Rezultatas 2:2 ir paduoda Žaidėjas1.

Rezultatas 3:2 ir keičiasi paduodantis žaidėjas, paduoda Žaidėjas2.

Rezultatas 4:2 ir keičiamasi aikštelės pusėmis, paduoda Žaidėjas2.

Ar žaidžiant tie-break reikia pasikeisti aikštelės pusėmis?

Po kiekvieną kartą sužaistų 6 taškų žaidėjai privalo pasikeisti aikštelės pusėmis.

Pagrindinės teniso taisyklės ir patarimai

Žaidimas prasideda monetos metimu, siekiant nustatyti, kuris žaidėjas turi paduoti pirmas arba iš kurios pusės nori paduoti. Burtų metimą laimėjęs žaidėjas gali pasirinkti vieną iš šių 3 parinkčių:

  • Paduoti ar priimti padavimą.
  • Pasirinkti aikštelės pusę.
  • Atiduoti pasirinkimo teisę kitam žaidėjui, tačiau kitas žaidėjas negali vėl atiduoti teisės rinktis kitam žaidėjui

Burtų metimo laimėtojas pasirenka vieną iš aukščiau pateiktų variantų, oponentas turi likusį pasirinkimą.

Jeigu neturite monetos prie savęs, tada naudokite teniso raketę. Delnu uždenkite raketės koto apačioje esantį logotipą ir sukite raketę. Spėjančiajam dabar reikia atspėti ar bus raketė išsukta gera ar bloga puse.

Pirmasis padavimas visada pradedamas dešinėje galinės linijos pusėje.

Paduodančio žaidėjo kojos gali liesti žemę tik už galinės linijos, tarp vidurio linijos ženklinimo ir šoninės linijos.

Paduodančio žaidėjo kojos negali minti galinės linijos arba vidurio linijos ženklinimo, arba šoninės linijos bet kuriuo metu prieš teniso kamuoliukui ir teniso raketei atlikus kontaktą smūgiuojant.

Jei paduodančiajam žaidėjui nepavyksta pataikyti pirmojo padavimo, jis gali pasinaudoti antruoju padavimu.

Jei ir vėl nepavyko pataikyti savo antro padavimo, yra užskaitoma dviguba klaida ir tašką laimi varžovas. Jei paduodantysis žaidėjas pataiko į teniso tinklą, bet kamuolys patenka į padavimo kvadratėlį, tada privalome kartot ir taškas nėra niekam užskaitomas. Jei kamuolys pataiko į tinklą ir nepatenka į padavimo zoną, padavimas laikomas klaidingu.

Atlikus padavimą, žaidėjų permušimų skaičius po padavimo yra neribotas. Taškas žaidžiamas, pažeidžiama viena iš taisyklių:

  • Negrąžinamas teniso kamuoliukas į kitą aikštelės pusę
  • Teniso kamuoliukas neperskrieja virš aikštelės tinklo
  • Teniso kamuoliukas atšoka nuo žemės daugiau negu 1 kartą
  • Žaidėjas teniso rakete kamuoliuką paliečia daugiau negu 1 kartą
  • Varžovas atitraukia priešininko dėmesį ar bet kokiu atveju trukdo
  • Žaidėjas paliečia tinklą

Vienam iš žaidėjų suklydus ir nepasibaigus geimui, paduodantis žaidėjas tęsia savo padavimus iš kairiosios pusės už galinės linijos ir privalo pataikyti į kairįjį padavimo kvadratėlį.

Kiekvieną kartą pasibaigus taškui paduodantis žaidėjas privalo servuoti į kitą padavimo kvadratėlį.

Pavyzdys

Rezultatas 0-0 – padavimas į dešinįjį padavimo kvadratėlį.

Rezultatas 15-0 – padavimas į kairįjį padavimo kvadratėlį.

Rezultatas 15-15 – padavimas į dešinįjį padavimo kvadratėlį.

Rezultatas 15-30 – padavimas į kairįjį padavimo kvadratėlį.

teniso kortas

Keitimasis aikštelės pusėmis

Žaidėjai keičiasi teniso aikštelės pusėmis nelyginiuose gemuose. Tai reiškia, kad pasibaigus pirmam geimui, jie keičiasi pusėmis, o po to – kas du geimus.

Pagal teniso taisykles žaidėjams leidžiama 90 sekundžių pailsėti tarp aikštelės pusių pasikeitimų. Seto pabaigoje leidžiama pailsėti iki 120 sekundžių.

Kamuoliukas aikštelėje ar Out’as!

Kamuoliukas yra aikštelėje, kuris paliečia žemę nuo tinklo iki galinės linijos ir iki šoninės linijos (žaidžiant vienas prieš vieną iki vienetų šoninės linijos, žaidžiant du prieš du iki dvejetų šoninės linijos).

Teniso kamuoliukas, kuris paliečia šoninę ar galinę liniją vidinėje arba išorinėje pusėje yra skaitomas aikštelės viduje.

Smagaus žaidimo!

Pasibaigus šiam vadovui, Jūs dabar esate gerai pasirengęs žaisti ar dalyvauti pirmajame savo teniso mače! Šios teniso taisyklės ir patarimai parengti pagal Tarptautinės teniso federacijos nustatytas teniso žaidimo taisykles.

Teniso kamuoliukai Jūsų žaidimui

Dominuokite žaidime su geriausiais pasaulyje „Dunlop“ teniso kamuoliukais – pasirinkite Dunlop norint gauti geriausią teniso patirtį

Teniso kamuoliukai Dunlop Australian Open 4-tube

 8.99  10.00

Dunlop Australian Open – oficialūs „Australian Open“ teniso kamuoliukai

Teniso kamuoliukai Dunlop ATP CHAMPIONSHIP 4-tube

 9.99  10.99

Dunlop ATP CHAMPIONSHIP Oficialiai ATP Tour patvirtinti kamuoliukai dėžutėje

Teniso kamuoliukai Dunlop Fort All Court 4-tube

 12.00

Dunlop Fort All Court aukštos kokybės ATP turo patvirtinti teniso kamuoliukai tinkantys visoms korto dangoms